SOĞUK ALGINLIĞI VE SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUNMA YOLLARI

Havaların her geçen gün soğumasıyla birlikte soğuk algınlığından şikâyet eden kişilerin sayısı da artıyor. Soğuk algınlığının en sık görülen belirtileri; boğaz ağrısı, öksürük, hafif ateş, boğuk ses, burun tıkanıklığı ve hafif baş ağrısıdır. Soğuk algınlığı genellikle en fazla bir hafta veya on gün içinde, basit tedavi yöntemleri ile geçebilir. Ancak dikkatli olunmazsa, hastalık ilerleyebilir ve bunun sonucunda sinüzit, orta kulak iltihabı ve zatürree gibi ağır tablolara neden olabilir.

Havaların her geçen gün soğumasıyla birlikte soğuk algınlığından şikâyet eden kişilerin sayısı da artıyor. Soğuk algınlığının en sık görülen belirtileri; boğaz ağrısı, öksürük, hafif ateş, boğuk ses, burun tıkanıklığı ve hafif baş ağrısıdır. Soğuk algınlığı genellikle en fazla bir hafta veya on gün içinde, basit tedavi yöntemleri ile geçebilir. Ancak dikkatli olunmazsa, hastalık ilerleyebilir ve bunun sonucunda sinüzit, orta kulak iltihabı ve zatürree gibi ağır tablolara neden olabilir.

Soğuk algınlığından korunmak için;

1. Uzun Süre Aç Kalmayın.

Vücut direncini artırmada mevsim meyvelerini tüketmek çok önemlidir. Özellikle mevsim geçişlerinde sebze ve meyve porsiyonunu arttırmak, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlamak gerekir. Bir diğer önemli nokta da öğün sayısıdır. Alınması gereken günlük enerji 5-6 öğüne dağıtılarak uzun süreli açlıkların önüne geçilebilir, bu da gün içerisinde daha dinç kalmayı sağlar. Uzun süren açlık halsizliğe yol açtığı gibi bağışıklık sisteminin de zayıflamasına neden olur, bu da hastalanma riskini artırır.

2. Lahana, Brokoli, Maydanoz, Ispanak, Havuç Tüketin. 

C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen bir gerçektir. Ayrıca C vitamini demir emilimine de olumlu etkide bulunur. Demir de bağışıklık sistemini doğrudan etkiler. İyi C vitamini kaynakları olan portakal, mandarin, greyfurt, nar (nar suyu olarak da içirebilirsiniz),taze salata ve turunçgillerin mutlaka yeterli miktarda tüketilmesi gerekirKivi C vitamini bakımından çok önemli bir meyvedir. 1 kivi günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılar. C vitamininin yanı sıra A, E vitaminleri, selenyum ve çinko bakımından zengin olan, lahana, brokoli, maydanoz, ıspanak, havuç ve tere tüketimi bu dönemde artırılmalıdır. Omega 3 yağ asidi gereksinimini karşılamak için haftada en az 2 kez balık, günlük protein ihtiyacını karşılamak için de kaliteli protein kaynakları olan yumurta, süt, kırmızı et ve kuru baklagiller tüketilmelidir.

3. Ortamın Havasını Nemlendirin.

Peteklere asacağınız su kaplarıyla ya da peteklerinizin yanına, altına bir kabın içerisine koyacağınız su ile ortamı nemlendirebilirsiniz.

4. Odayı Aşırı Isıtmayın, Düzenli Olarak Havalandırın.

5. Kalabalık Ortamlarda, Kapalı Mekanlarda Bulunmamaya Özen Gösterin.

6. Dışarıdan Geldiğinizde Ellerinizi Sabunla Yıkayın.

Dikkat edilmesi gereken ilk husus hijyen. El temizliği, hastalıklara neden olan virüslerden korunmakta en önemli etkenlerden biridir.Temiz olsa dahi belirli aralıklarla ellerin yıkanmasını gerekir.

Ellerinizi göz, burun ve ağzınıza temas ettirmeyin. Gün içerisinde virüs ve bakterilerle en çok temas eden organımız olan elleri göz, burun ve ağza temas ettirmemeniz gerekir. Virüslere açık olan ağız burun ve gözün el ile teması, hastalığa davetiye çıkarılabilir.  Salgınların yaygın olduğu dönemlerde özellikle kamuya açık alanlarda mümkün olduğu kadar az şeye dokunun. Virüsler bulaştıkları ortamda 24 saate kadar canlı kalabilme kapasitesine sahiptirler. Evinizde çocuk varsa, özellikle kapı kolu ve sehpalar gibi sıkça temas edilen yüzeylerin temizliğine dikkat edin.

7. Çok Kalın Veya İnce Giysiler Giymeyin.

8. Uyku Düzeninize Dikkat Edin. Yeterince Uyuyun.

Araştırmalar, yeterli uykunun bağışıklık sistemini güçlendirmekte en önemli etkenlerden biri olduğunu ortaya çıkarıyor. Bağışıklık sisteminin güçlü olması da, vücudun soğuk algınlığı ve grip ile daha kolay mücadele etmesini sağlar.

9. Islak Kafayla Dışarı Çıkmayın.

10. Çıplak Ayakla Dolaşmayın.

Özellikle kış aylarında zemin ısısı düşük olacağından damarlarda daralma olur ve kan dolaşımı yavaşlar. Vücudun savunma gücü azalır ve virüslerin vücuda girişi kolaylaşır.

11Grip Aşısı Olun.

Kışa hazırlanırken hastalıklara karşı en garanti korunma yöntemi grip aşısıdır. Grip ve soğuk algınlığının, hamileler, ciddi sağlık sorunları olanlar ve 65 yaş ve üzerindeki kişilerde daha büyük etkiler oluşturabileceği için mutlaka grip aşısı olmalıdırlar.

12D Vitamini Alın.

Araştırmalara göre, çocukların gribe yakalanma riski D vitamini almaları durumunda yüzde 50'ye kadar azaltılabilir.