ÇOCUK BAKIMINDA PRATİK BİLGİLER

2 yaş altındaki çocukların diş macunları florürsüz olmalıdır derken, şimdi 1 yaşın altındaki bebeklere bile florürlü diş macunu kullanmak öneriliyor. Flor dişin mine tabakasına nüfuz edip çürümelere karşı sağlam bir yapı oluşturuyor. Diş macunu miktarının 3 yaşa kadar pirinç kadar, 3 yaş sonrasında da bezelye kadar olması tavsiye ediliyor.

1. 2 yaş altındaki çocukların diş macunları florürsüz olmalıdır derken, şimdi 1 yaşın altındaki bebeklere bile florürlü diş macunu kullanmak öneriliyor. Flor dişin mine tabakasına nüfuz edip çürümelere karşı sağlam bir yapı oluşturuyor. Diş macunu miktarının 3 yaşa kadar pirinç kadar, 3 yaş sonrasında da bezelye kadar olması tavsiye ediliyor.

2. Bebeklere ve çocuklara şişe suyu önerilirken artık musluk suyunun (özellikle flor açısından zengin olması sebebiyle) önerildiğini görüyoruz. Şişe suyu kullanacaksanız da florürlü su kullanımı öneriliyor.

3. Ek gıda başlarken pirinç unları, tahıllar ilk önerilen gurupken artık tamamlayıcı gıda başlama veya alerjik gıdalar için kural yok. Potansiyel reaksiyonları gözlemlemek için yeni gıdaları erken denemek öneriliyor.

4. 2.Allerji riski olan fıstık ezmesi gibi gıdalar 3 yaşa kadar yedirilmesin denirken, 4-6 ay döneminde ek gıda tadılmasıyla beraber alerjik olabilecek gıdalar da verilmeye başlansın deniyor. Araştırmacılara göre anne sütü aldığı bu dönemde, anne sütünün alerjenlerden ekstra koruyucu etkisinden faydalanılması öneriliyor. Bal dışındaki hemen hemen tüm gıdaların uygun verilme şekline getirilip (püre) denenebileceği belirtiliyor.

5. Bebeklerin önceden 10 kilo veya 1 yaş olana kadar araba koltuğunda arkaya bakacak şekilde oturtulması önerilirken, şimdi en az 2 yaşına kadar hatta mümkünse arkaya bakarak oturabileceği maksimum büyüklüğe kadar öne bakar pozisyona çevrilmemesi öneriliyor. 8-10 yaşından önce yetişkin tipi kemer bağlama tavsiye edilmiyor.